Vzťah na dialku

Kategória: Ako byť lepším vo vzťahu?
Pridané: 11. 5. 2015, 12:00


Zoznámili ste sa neplánovane, na dovolenke, na služobnej ceste alebo na internete, ste z iného mesta, konca republiky či dokonca iného štátu a predstava spoločného života je v nedohľadne. Smutné rozlúčky a návraty s príchuťou otázky, kedy a či vôbec sa uvidíte.

rudall30%20-%20fotolia 

Má taký vzťah vôbec zmysel? Môže vydržať a odolať?

Okolo seba vidíte partnerov žijúcich spolu a rozchádzajúcich sa, podvádzajúcich a podvádzaných. Šprirála pochybností sa roztáča v období samoty. Príjemné spoločné chvíle, plné radosti a lásky, tak rýchlo ubiehajúce, radosť zo stretnutia a spoločných zážitkov, striedajú melancholické nálady z odlúčenia, smútok, žiaľ a fantázia pracuje na plné obrátky.

Platí aj tu, že všetko zlé je na niečo dobré. Tak si povedzme výhody:

  • určite nezažijete pocity ponorkovej choroby
  • váš vzťah nepadne, tak rýchlo do zabehnutých koľají
  • neustála zmena, prospieva svojím spôsobom aj vašej mysli a telu
  • prekvapenia a nové zážitky, zlepšujú vašu náladu a pohľad na svet
  • vyskúšate všetky možosti a druhy komunikácie
  • každý z vás má aj priestor na vlastnú sebarealizáciu…

Samozrejme platí, len pokiaľ si výhody uvedomíte a posnažíte sa z nich urobiť niečo mimoriadne a jedinečné z čoho sa dá čerpať.

Častoktát musíte siahnuť aj do najhlbších zásuviek svojej fantázie, aby ste váš vzťah udržali a osviežili. Udržať pocit v druhom, že ste tu jeden pre druhého, aj keď nie na očiach a v náručí, býva častokrát časovo náročnejšie, ale aj pestrejšie, keď chcete a uvedomujete si, že vdzialenosť nemôže byť dôvodom, ktorý nezvládnete.

Technológie dnešnej doby však skrátia aj tisíce kilometrov na pár centimetrov natoľko, že budete spolu hovoriť častejšie, ako keby ste spolu žili. Samozrejme nie všetky zmysly majú čo potrebujú, ako pri osobnom kontakte. Dočasne sa to dá pohodlne zvládnuť, keď obaja chcú, tak ako aj pri iných životných prekážkach. Je to len o uhle pohľadu.

Recept 

Zrelosť, dôvera a tolerancia

Je základom každého vzťahu na diaľku. Ak si neveríte, netolerujete partnerovi nič mimo vás, podliehate svojim ilúziám, fantázii a pochybnostiam o tom, kde všade môže byť a s kým, tak žiarlivosťou si určite nepomôžete a ani vášmu vzťahu to neprospeje. Žiarlivostné scény, povinné hlásenia a telefonáty o tom, kde ste a s kým, vás skôr či neskôr znechutia. Ak je váš vzťah na diaľku podobný a vy to stále považujete za prejav lásky, radšej si ušetrite čas, lebo to môže byť len horšie, keď raz budete spolu.

Láskavosti

Samozrejme, že láska občas “bolí”. Znamená to aj, že vám na niekom záleží, že niekoho ľúbite. Ak sa snažíte od horších pocitov utiecť a nemyslieť na ne, ak začne byť ľahostajný, vízia partnera sa pomaly a isto rozplynie. Určite máte kopec príjemných spoločných zážitkov, na ktoré môžete myslieť, z nich čerpať a vymýšľať nové ešte krajšie. Poskytovať si dobrovoĺne navzájom láskavosti a nečakať za ne hneď odmenu. Milé prekvapenia, nové nápady, pocit že vám na druhom záleží, niečo čím viete, že partnera potešíte.

Komunikácia

Dobrým riešením môže byť dohodnutie si presnejšieho času na rozhovor. Hlasom môžete dať svojmu partnerovi oveľa viac, než len informácie o svojich zážitkoch zo súkromia či z práce. V hlase je počuť úsmev, hnev i smútok. A ak sa to nedá cez telefón, existujú rôzne možnosti, ako sa dá komunikovať cez internet. Chcete svojho partnera aj vidieť? Stačí vám na to webkamera a vy máte pocit, akoby sedel vedľa vás.

Spoločné ciele a očakávania

Mali by ste vedieť, kam mierite, čo chcete a čo od vášho vzťahu očakávate. Vyhnete sa tým, budúcim možným sklamaniam. Vytvárať ich sám i spoločne, komunikovať o nich je podnetné a príjemnejšie ako plakanie nad samotou. Ujasniť si navzájom, či idete rovnakým smerom a s podobnými snami či cieľmi, alebo vás prekvapí, vzájomný odlišný pohľad na prítomnosť a budúcnosť. Možno tie slzy, ani nestoja za to.

Predstavy a kompromis

Celý takýto vzťah je jeden veľký kompromis, potrebný asi tak ako dôvera. Ak chcete byť spolu, jeden z vás (alebo obaja) opustia svoje bydlisko, rodinu, priateľov, aby sa presťahoval tam, kde žije partner, alebo si nájdete úplne iné miesto, kam sa presťahujete obaja, alebo budete spolu tráviť len dovolenky a voľné dni? Ak prinútite partnera, aby sa vzdal svojich očakávaní a žil tie vaše, pravdepodobne sa vám patrične odmení a pri každej vhodnej príležitosti vám rád pripomenie, aké zlé rozhodnutie to bolo. Určite nájdete aj riešenie, prijateľnejšie pre oboch.

Pracovné a vzťahové zázemie

Nevyhnutnou podmienkou, ktorá prispieva k celkovej pohode oboch je aj pracovné a vzťahové zázemie. Zmysluplná, uspokojivá práca, udržiavané vzťahy s rodinou, priateľmi a známymi, aktívne záujmy to všetko prispieva k tomu, ako bude váš vzťah na diaľku vyzerať.

 

Nie každý vzťah na dialku je predurčený na zánik, ale tak ako na každom inom vzťahu, na ktorom záleží, treba na ňom spoločne pracovať, udržiavať seba aj vzťah. Aké mate skúsenosti a čo si o vzťahu na diaľku myslíte vy?

 

Fungujú podľa Vás vzťahy na diaľku?

Počet hlasov: 93

Späť

Komentáre: 0

Pridať komentár


Zatiaľ žiadne komentáre.Najčítanejšie

Prvé rande. O čom budeme hovoriť, aby komunikácia neviazla

Prvé rande, môže byť stresujúcim okamihom zvlášť pre tých, ktorí nie sú, alebo si nahovárajú, že...

Kam na prvé rande podľa znamenia

Zoznámili ste sa online, ale až tak veľa toho ešte o sebe neviete a tiež netušíte, ako správne...

Iba dnes

Zaujalo nás: Zoberte si svoje šťastie IBA DNES /od Sibyl F. Partritgeovej/. Stačí iba dnes a...

Posledné články

Je ten pravý?

Ak ste sa rozhodli nadviazať nový vzťah, no neviete sa rozhodnúť, alebo máte zmiešané pocity,...

Prvé stretnutia, ako sa dozviem čo najviac...

Plánujete prvé, alebo druhé rande a neviete, ako sa dozvedieť to, čo Vás zaujíma? Na čo sa spýtať?...

Vzťah na dialku

Zoznámili ste sa neplánovane, na dovolenke, na služobnej ceste alebo na internete, ste z iného...

banner%20darceky
sn%C3%ADmka%20obrazovky%202015-08-17%20o%2015

Čo je nové na portáli

Zapojte sa do ankety

Rozišli ste sa? Aký dôvod rozchodu bol ten posledný? Hlasujte v ankete
viac

Zapojte sa do hlasovania

Po akých ženách túžia muži? Zapojte sa do hlasovania. alebo napíšte svoj názor.
viac

BONUS za registráciu

Prídete na to, kde robíte vo vzťahoch chybu…
viac